אלטולמפרולוגוס קלווס – Altolamprologus calvus

Altolamprologus calvus, הנקרא גם קלווס פנינה, הוא אמנון (ציקליד) שמוצאו מהחופים הדרום מערביים הסלעיים של אגם טנגנייקה, באפריקה. זהו זן שגדילתו איטית מאד – כחצי שנה מבקיעה מן הביצה ועד לגודל של כארבעה סנטימטרים בלבד ולמעלה משנתיים עד הגעה לבגרות מינית מלאה.

גופם רזה וקומפקטי, עם גוונים שחורים ועיגולים לבנים בהירים (אשר מעניקים להם את השם קלווס פנינה). מצחם משתפל לעבר פה גדול אשר מעניק להם מראה מאיים.

Altolamprologus calvus, דורש אקווריום בגודל של כ – 120 ליטרים לפחות (ורצוי יותר, אם אתם רוצים לגדל ביחד איתו דגי טנגנייקה נוספים). יש לעצב את האקווריום עם שפע של סלעים, קונכיות וגזעי סחף אשר לא ישפיעו על החומציות במים (לגזעי עצים מסויימים, יש נטייה להפוך את המים לחומציים יותר). דאגו לקרקעית חולית מחומרים בסיסיים כמו ארגונייט (חול אלמוגים), כדי להבטיח שרמת החומציות (pH) תיוותר גבוהה, כמו גם קשיות המים. שימו לב, שהקלווס מעדיף pH של 7.8 ועד 9 אפילו.

הקלווסים מתרבים בתוך קונכיות והם נחשבים לקשים יחסית לרבייה. קצב גדילתם איטי מאד והם יגיעו לבגרות מינית לאחר מספר שנים. בבגרותם המינית הזכרים יהיו גדולים יותר מן הנקבות ויהיה קל להבדיל בין הזוויגים. ספקו באקווריום מבודד כמות של קונכיות שבהן יטילו הנקבות את הביצים שלהם. זמן הדגירה אורך בין שלושה לארבעה ימים ולאחריו, מומלץ להעביר את הדגיגים לאקווריו