הקרפיון – Cyprinid

דומה שאין דג “יהודי” יותר מן הקרפיון, אשר מלווה אותנו באופן מסורתי בחגים ובתבשילים שונים. ראשו מפאר את שולחן החג, יהודי אשכנז מכינים ממנו גפילטע פיש, הוא מככב במתכונים חריפים ואפילו במרקי דגים (ביחד עם הביצים) אצל יהודי פרס.

משפחת הקרפיונאים ( Cyprinidae או ציפרינידים), היא אחת מן הגדולות והמגוונות ביותר בעולם. קצת בדומה לתפוצות ישראל, ניתן למצוא קרפיונאים במקווי מים מתוקים בכל פינה ברחבי הגלובוס. החל מדגי להקה קטנטנים, דרך דגי הזהב והקוי המפוארים של המזרח הרחוק, ועד לדגים הגדולים של צפון אמריקה.

ככל הידוע לנו, זו משפחת הדגים הגדולה ביותר בתבל ויתרה מכך, זו משפחת בעלי החוליות הגדולה ביותר שקיימת, והיא כוללת למעלה מ 2,400 זנים שונים.

לקרפיונאים תכונות משותפות מרתקות: אין להם קיבה ושיניים, והם טוחנים או לועסים את מזונם באמצעות מסרקים הממוקמים בעומק הפה. אך אל דאגה, מסרקים חזקים אלו מסוגלים בחלק מהזנים לרסק אפילו חלזונות.

אצל מרבית הקרפיונאים חוש השמיעה מפותח יחסית והם נעזרים בשמיעתם גם בתנאי מים עכורים במיוחד, שבהם לא ניתן לראות כמעט כלום. תכונה מרתקת נוספת שלהם היא היכולת לבלוע אוויר אטמוספרי מפני המים ולהשתמש בו, גם במים עומדים, שבהם כמות החמצן דלה במיוחד.

את הקרפיונאים תוכלו למצוא באמריקה, אפריקה, אירופה ואסיה. הנציג הגדול של המשפחה הוא הפייק מינו (סקאופיש) מצפון אמריקה, שמגיע לעיתים לאורכים של 1.8 מטר. הקטן ביותר הוא זן מסויים של דניו, שמגיע לאורך של 12 מילימטרים בלבד.

כל בני המשפחה מטילים ביצים וכמעט כולם מותירים את הביצים לבדן (שגר ושכח). יוצאי דופן מסויימים בונים קן או שומרים על הביצים עד הבקיעה ויש אפילו זן מסויים שמטיל א