20 טעויות נפוצות בהחזקת אקווריום ואיך כדאי להמנע מהן

למגדלים מתחילים רבים, כל נושא תחזוקת האקווריום יכול להיות אתגר אמיתי. יש דברים רבים שצריך לשים אליהם לב והדבר כמובן, גורר אחריו שלל טעויות קטנות וגדולות, שכולנו עושים פה ושם.

פעמים רבות, הטעויות הללו נובעות מחוסר ניסיון ולכן, במאמר הזה, ננסה למפות 20 טעויות נפוצות בהחזקת אקווריום ונסביר, איך נמנעים מהן.

יש לכם אקווריום? זקוקים לייעוץ? התקנה? תחזוקה או ציוד לאקווריום? אנחנו כאן בשבילכם! צרו עמנו קשר, השאירו לנו את פרטיכם (כולל טלפון!) ונחזור אליכם בהקדם!


 • אילוסטרציה - אמא ושני ילדים מתבוננים באקווריום
 • האקווריומים בסוף תהליך העיצוב
 • אקווריומים למכירה
 • צילום מתוך הסרטון - אקווריום צמחייה למכירה

הוספת דגים לפני שהאקווריום בשל

כולנו עושים את הטעות הזו, ללא יוצא מן הכלל. אחרי שכבר הבאנו את האקווריום הביתה, הרכבנו הכל, עיצבנו, מילאנו מים, ניקינו מסביב, הדלקנו את התאורה המגניבה. מה עכשיו? הדבר הכי טבעי בעולם הוא לרצות להוסיף דגים מייד. יחד עם זאת, אם תוסיפו דגים לפני שהפרמטרים של המים התייצבו, סביר להניח שהדגים הללו ימותו.

לפני שאתם מוסיפים דגים, יש לייצב את האקווריום.

הכוונה היא שיש להשלים את מחזור החנקן באקווריום ואת ערכי המים (PH, טמפרטורה, קשיות המים ועוד). רק לאחר מכן, תוכלו להוסיף דגים לאקווריום.

אקווריום קטן מדיי

מיתוס לא ברור שנפוץ אצל מגדלים מתחילים הוא שאקווריום קטן קל יותר לתחזוקה. “משהו קטן בשביל הילדים”. זה נכון, אבל רק עד לנקודה מסויימת. אנחנו ממליצים על אקווריום של לפחות 120 ליטר (ואפילו כפול מכך) למגדלים מתחילים.

ומה הבעיה עם אקווריום קטן?

באקווריום קטן מדיי, תנאי המים יציבים פחות והם יכולים להשתנות במהירות. מספיקה האכלת יתר, או דג מת באקווריום שלא הוצאתם בזמן, וערכי האמוניום יקפצו לשמיים. התוצאה: דגים מתים ומפח נפש. באקווריומים גדולים יותר, נפח המים גדול יותר והם טולרנטיים יותר לטעויות.

הרעלה בלתי מכוונת

תאמינו או לא, אבל מתחילים מרעילים את האקווריום שלהם בדרכים רבות. שלא בכוונה כמובן.

איך זה קורה?

 1. חוסר הבנה של מחזור החנקן במים
 2. האכלת יתר, השארת שאריות מזון באקווריום
 3. שימוש רב מדיי בתוספים וכימיקלים

היה אפילו לקוח אחד שכיבה את הפילטר בלילה (כי הרעש הפריע לו לישון).
בכל פעם שהוא כיבה את הפילטר, הבקטריה שחיה בפנים (ושומרת על רמות החנקן במערכת) התחילה למות כתוצאה ממחסור בחמצן. פילטר לא יעיל פירושו רמות אמוניום הולכות וגדלות באקווריום ולבסוף, נזק לדגים.

העדפת צמחייה מלאכותית

כמובן, כמובן שזה תלוי בסוג האקווריום שלכם ובבעלי החיים שאתם מגדלים בו. אבל אם יש לכם את האופציה והדגים מתאימים, העדיפו צמחים חיים על צמחיה מלאכותית.

מגדלים מתחילים רבים חושבים שגידול צמחים הוא דבר מסובך. אבל זה לא כל כך נכון.

ראשית כל, צמחים מסייעים לצמצום האצות מכיוון שהם “אוכלים” את חומרי המזון של האצות. בנוסף,
הם מחמצנים את המים וסופחים רעלנים שונים. שימו לב לבחור צמחים עמידים ומתאימים (כמו אנוביאס ננה שנמצאת דרך קבע בחווה למכירה) אם אין לכם מספיק תנאים ותאורה לצמחים אחרים.

שימוש בפילטר זול מדיי

מגדלים רבים נוטים לחסוך כשמדובר בפילטרציה לאקוורים, עם פילטר שמעביר את מי האקווריום פעמיים או שלוש בשעה. זה לא מספיק וזה עלול לפגוע בבריאות הדגים.

ככלל אצבע, חפשו פילטר שמעביר את מי האקווריום לפחות 4 פעמים בשעה. אי אפשר להגיע למצב של פילטור יתר. יש לכם את היכולת לקחת פילטר חיצוני? קחו פילטר חיצוני. מסתפקים בפילטר פנימי? שדרגו אותו עם פילטר תת קרקעי. תמיד יש אפשרויות נוספות לשמירה על איכות המים באקווריום.

המנעות מבדיקות מים תקופתיות

נכון: ערכות מים עולות הרבה. אבל אקווריום הוא לא “שגר ושכח”. הוא דורש מעקב אחרי תנאי המים. במיוחד במערכות חדשות ולא מבוססות. אנו ממליצים על בדיקות יומיות של המים באקווריום חדש. באקווריום ותיק, פעם בחודש תספיק.

מה כדאי לבדוק? (תלוי בדגים שאתם מגדלים כמובן):

 • חומציות במים pH
 • אמוניה
 • ניטריט
 • ניטראט
 • קשיות המים (במקרה של דיסקוסים ודגים עדינים אחרים)

תמותה לא ברורה בדגים? ראשית כל בדקו את תנאי המים!

הוספת יותר מדיי דגים בבת אחת

הטעות הזו דומה למדיי להוספת דגים מוקדם מדיי לאקווריום. הוספת דגים רבים בבת אחת, תערער את יציבות המערכת ואת כימיית המים ותגרום לפגיעה במחזור החנקן במים.

ככלל אצבע, הוסיפו מעט דגים בכל פעם לאקווריום (זה כמובן תלוי בגודל האקווריום שלכם). הוספתם דגים לאקווריום? המתינו לעדכון מחזור החנקן והתייצבות תנאי המים לפני שאתם ממשיכים להוסיף דגים.

חוסר הבנה במחזור החנקן

אחד הדברים המסובכים יותר בתחום גידול דגי הנוי, הוא ההבנה של מחזור החנקן והכימיה שעומדת מאחוריו. יש מגדלים מתחילים שפשוט מתעלמים ממנו לחלוטין (בבחינת “מה שאני לא יודע, לא יזיק לי). מגדלים אחרים נלחצים ממנו לגמרי. ברגע שתבינו איך זה עובד, יהיה לכם הרבה יותר קל.

מה שאתם צריכים לדעת, בעקרון, זה שכשל במחזור החנקן יגרום לדגים שלכם למות.

חוסר סבלנות

ככל הנראה, תכונת האופי החשובה ביותר למגדל דגי נוי, היא הסבלנות.

ממתינים להוספת דגים חדשים לאקווריום? ממתינים להתייצבות המערכת? ממתינים לגדילה של בקטריה חיובית בפילטר? ממתינים לצמחייה שתתפוס? לגורמים שיתרבו? אתם ממתינים.

סבלנות היא מעלה חשובה ביותר בתחום גידול דגי הנוי. איבוד סבלנות בדרך כלל יגרור אחריו פגיעה במערכת שלכם.

אכלוס יתר במערכת

איכלוס יתר הוא תופעה רווחת אצל כל המגדלים, ואצל מתחילים מדובר בבעיה של ממש.

ראשית כל, יותר מדיי דגים יגרמו לפילטר שלכם שלא לתפקד (כי הוא לא יכול להתגבר על עומס ההפרשות וההאכלות באקווריום). שנית כל, כשצפוף לדגים הם יכולים להפוך לתוקפנים יותר זה כלפי זה ולפגוע אחד בשני.

הקפידו על שמירת כלל האצבע של סנטימטר דג לליטר מי אקווריום. רוצים יותר דגים? שקלו פתיחת אקווריום נוסף, או שדרוג האקווריום הקיים שלכם למערכת גדולה יותר.

האכלת יתר

ללא ספק, מדובר באחת הטעויות הגדולות ביותר אצל מגדלים. בעיקר ממוצא ישראלי: “הדגים נראים רעבים. מסכנים הם לא אכלו כל היום”.

ראשית כל, כאשר אתם ניגשים לאקווריום כל הדגים ישר עולים למעלה לחפש אוכל. זה עלול לגרום לכם לחשוב בטעות שהם רעבים ולהאכיל אותם. דגים הם בעלי חיים קרי דם. הם לא צריכים לאכול כדי לשמור על חום הגוף שלהם. הם כן צריכים לאכול, בכמויות קטנות מאד, כדי להתקיים, לגדול, להתרבות וכו’.

ככל שתאכילו את הדגים שלכם, כך הם ימשיכו לאכול. לא כי הם צריכים, אלא כי האוכל זמין להם.

האכלות יתר גורמות לייצור מוגבר של הפרשות. זה מכביד על מחזור החנקן ופוגע באיכות המים. שנית כל, שאריות מזון שנופלות לקרקעית נרקבות.

מרבית הדגים יאכלו פעם ביום. דגים עדינים יותר יסתפקו בשתי האכלות בשבוע (!). הקפידו שלא יוותר מזון באקווריום לאחר חמש דקות. מזון כזה נרקב במהירות ויהפוך לסכנה אמיתית לדגים שלכם.

החלפות מים לא מספקות

ככלל אצבע, החליפו בין 10% ל – 15% ממי האקווריום פעם בשבוע.

מגדלים רבים מזניחים את ההנחיה הזו. הם מחליפים פחות מים. הם מחליפים יותר מים אבל לעיתים יותר נדירות (למשל חצי אקווריום פעם בחודש). הם משלימים מים שחסרים באקווריום כתוצאה מאידוי.

זו לא הדרך לטפל באקווריום. יש צורך להוציא מים מהאקווריום. המים הללו בדרך כלל עשירים מאד בחומרי מזון, הפרשות, אמוניה, ניטריט וניטראט. אפשר להשתמש בהם להשקיית הגינה או העציצים. הכניסו לאקווריום מים נקיים וטריים, לא קרים מדיי ולא חמים מדיי, שעברו טיפול אנטי כלור.

החלפה שבועית קטנה של מים תבטיח שמירה על יציבות האקווריום ושינויי הערכים כתוצאה מהמים החדשים לא יהיו דרסטיים (כי מדובר בהחלפה קטנה יחסית של מים).

לסמוך על “המומחים”

לכל אחד יש את החבר, את השכן, או את המוכר שבעיניו הוא המומחה הכי גדול בתחום: “אחי עזוב שטויות, זרוק פנימה 10 דיסקוסים, תחליף את כל המים פעם אחת והמערכת מסודרת. תראה אצלי איך זה עבד יפה”.

אנחנו ממליצים לעשות מחקר קטן לפני ביקור בחווה. אילו דגים מתאימים לכם? מה הם דורשים? מה קורה אם הגעתם עם כוונה לרכוש בוטיה ליצן, אבל הם קטנים מדיי או גדולים מדיי, או פשוט נגמרו? יש לכם דג חליפי לרכוש?

תמיד כדאי לשמוע עוד דעות, לקרוא, ללמוד בעצמכם ולבוא מצויידים בידע ובהבנה של מה אתם עושים.

העדר פילטרציה ביולוגית

תתפלאו לשמוע כמה מגדלים חושבים שפילטר פנימי קטן עם ספוג או צמר פרלון יספיק לאקווריום האוסקרים הענקיים שלהם. זה פשוט לא נכון.

בלי קשר לגודל האקווריום שלכם, תמיד הקפידו על פילטרציה ביולוגית נאותה. זה יכול להיות פילטר תת קרקעי, פילטר נתלה, או פילטר טיפטוף מעל האקווריום. לא מדובר במערכות יקרות, אבל הן חיוניות לשמירה על ערכי המים.

טיפ של אלופים: כאשר אתם מנקים את המדיה בפילטר הביולוגי, נקו רק חלק ממנה (השאירו חלק מלוכלך) והשתמשו במים מהאקווריום עצמו, כדי לא לפגוע במושבות החיידקים על המדיה.

ערבוב דגים לא מתאימים

מגדלים רבים חושבים שאפשר לגדל את כל הדגים ביחד באקווריום בחגיגה של צבע. זו טעות.

ראשית כל, מינים רבים של דגים זקוקים לתנאי מחיה שונים. חלק אוהבים מים מתוקים, אחרים אוהבים מים מליחים או אפילו מלוחים. חלק מהדגים חיים במים רכים וחומציים ואחרים, במים קשים ובסיסיים.

בנוסף, דגים מסויימים אגרסיביים, או אפילו טורפים שעלולים לאכול דגים קטנים מהם, או לתקוף דגים שקטים. עקבו אחרי הפרופילים של הדגים באתר שלנו, כדי לקבל מידע נוסף לגבי מידת ההתאמה שלהם זה לזה.

סידור וארגון מחדש של האקווריום ללא הפסקה

הזזה של אובייקטים באקווריום תגרום לסטרס אצל הדגים שלכם.

לא אוהבים את הסלע ההוא? אולי הוא נראה טוב יותר בחנות? מה עם הצמחים האלה?

עצבו את האקווריום כך שהעיצוב יגרום לכם להיות שמחים ומאושרים, לפני שאתם מכניסים את הדגים. והשתדלו לצמצם את השינויים בעיצוב האקווריום לאחר הכנסת דגים.

חוסר הבנה בהבדלים אקווריומים שונים

לכל מערכת יש את הדרישות שלה. דיסקוסים זקוקים לזרימת מים חלשה. לדגי זהב, אין צורך בגוף חימום וציקלידים אפריקניים, יהרגו אחד את השני בהעדר כמות מספקת של טריטוריות.

לא כל אקווריום דומה למשנהו. אנו ממליצים ללמוד על המערכת שלכם לפני שאתם מתחילים. בחרו את הדגים שאתם רוצים לגדל, התאימו את המערכת לצרכים שלהם ככל האפשר.

טיפול לא נכון/מספק באצות

כאשר אצות מופיעות באקווריום, זהו סימן אזהרה.

בדרך כלל, אצות יופיעו באקווריום מתחילים בשל העדר טיפול מתאים, או חשיפה לאור שמש ישיר.

יש להסיר אצות כמה שיותר מהר ולהפטר מהמקור לאצות. תאורה? חוסר איזון במערכת? לא מחליפים מספיק מים? טפלו בבעיות הללו מכיוון שאצות בכמות גדולה יכולות לפגוע בדגים ובאקווריום.

קיימים תוספים מסחריים דוגמת “עצה לאצה” שיכולים לעזור להעלים את האצות מהאקווריום. יחד עם זאת, הם לא מהווים תחליף למציאת פתרונות לבעיה, אשר גרמה לאצות להופיע מלכתחילה.

שימוש יתר בכימיקלים

אחד הדברים הכי גרועים שאפשר לעשות לאקווריום זה להעמיס אותו בכימיקלים ללא צורך.

סיבה נפוצה היא כדי למנוע תחלואה באקווריום. אין צורך להכניס כימיקלים סתם. אם הדגים חולים אז כמובן צריך לפתור את הבעיה נקודתית, אבל מניעת מחלות נעשית באמצעות הקפדה על תנאי מים טובים, החלפות מים סדירות, פילטרציה איכותית ושמירה על הטמפרטורה במים.

תחזוקה לא מסודרת לאקווריום

אנשים רבים לומדים על בשרם את השיעור הזה. מתי היתה הפעם האחרונה שבה החלפתם מים ובדקתם את ערכי המים באקווריום?

אנו ממליצים שטיפולי התחזוקה יהיו סדירים ככל האפשר. שמירה על מועדי תחזוקה נכונים תבטיח מניעה של טעויות או טיפולי יתר (החלפה מוגזמת של המים או ניקוי מוגזם של הפילטר).

האקווריומים הטובים והיפים ביותר הם בדרך כלל אקווריומים שמטופלים בקביעות בצורה נכונה. יש להקפיד על:

 • החלפות מים (פעם בשבוע – 10%)
 • בדיקת מים (תקופתית, בהתחלה אחרי כל החלפת מים. בהמשך פעם בחודש)
 • ניקוי הפילטר (הקפדה לנקות רק חלק מהמדיה, עם מים מהאקווריום עצמו)

כלל האצבע אומר שצריך להקדיש לאקווריום בין שעה ל 4 שעות טיפול בשבוע. משך הזמן הוא פונקציה של גודל האקווריום, מורכבות המערכת וגם הניסיון שלכם כמגדלים.

אמ;לק לכם? שלוש הטעויות הנפוצות ביותר (שיעזרו לכם לזכור את כל השאר)

 • אקלום לא נכון של דגים באקווריום
 • חוסר הבנה של מחזור החנקן (פילטרציה, החלפות מים, ביסוס המערכת)
 • תחזוקה לקוייה של המערכת

אם תזכרו את שלושת הטעויות הללו, ותמנעו מהן, אנחנו מבטיחים לכם אקווריום בריא ודגים מחייכים.

זקוקים לעזרה נוספת? אנחנו כאן בשבילכם! הזמינו טיפול תחזוקה מאנשי המקצוע של חוות דג הזהב!