גורמי ננס (Colisa lalia)

גורמי ננס הוא דג שקט וביישן. שמעדיף לחיות בזוגות או בקבוצות קטנות. הוא זוהר בצבעים זרחניים חזקים – בולטים יותר אצל הזכרים, בעוד הנקבות חיוורות קצת יותר.

את הגורמי הננסי, ניתן למצוא בחווה במספר ווריאנטים של צבע: מפוספס, כחול ניאון ולהבה הם הנפוצים ביותר.

בדומה לדגי גורמי אחרים, גם גורמי ננס הוא דג לבירינת. פירוש הדבר שיש בראשו איבר המאפשר לו לנשום אוויר ישירות מפני המים – ולכן, יש לאפשר לו גישה אל פני המים ולא לכסות את הכל בצמחייה צפה.

הם יסתדרו באקווריומים קטנים יחסית (40 ליטר ומעלה). עם המון צמחים ולפחות חלק מפני המים מכוסה בצמחייה צפה. חצץ כהה יאפשר להם להפגין צבעים עזים לצופה ופילטרציה יעילה היא חובה מכיוון שהם רגישים מאד לתנאי המים.

אין לשכן אותם עם שותפים אגרסיביים או גדולים מהם. הם יעדיפו דגי להקה, משריצים חיים וחברים שקטים אחרים. גם רעש חזק יכול להפחיד אותם מאד ולכן כדאי לשכן את האקווריום שלהם באיזור שקט של הבית.

הגורמי הננס בונה קן בועות וקושר אותו לצמחים הצפים על פני המים. ניתן להבחין בין הזכרים לנקבות ע”י סנפיר השת: אצל הזכרים הוא מחודד ואצל הנקבות, עגלגל.

גורמי ננס הוא אוכל כל ויעדיף מזונות המבוססים על אצות עם מרכיב בשרי. אנין נון הוא מזון מצויין בשבילם. אפשר להוסיף גם תוספי תזונה אחרים, כמו אצות נורי וכו’