גידול דיסקוסים

ייתכן שהחזקתם אקווריום כבר כמה שנים והתנסיתם במגוון רחב של דגי מים מתוקים: דגי זהב ודגי קוי, גופים, סייפנים ומשריצים חיים אחרים. עברתם אולי בשלב כזה או אחר לדגים אגרסיביים יותר כמו הציקלידים הצבעוניים. וכעת, עולה השאלה – לאן ממשיכים הלאה?

ייתכן שראיתם כבר בזווית העין את דגי הדיסקוס המלכותיים. דגים צרים, גבוהים, עגולים ובעלי דוגמאות צבע מדהימות. התנועה השקטה שלהם שובה את העין ודוגמאות הצבעים שלהם מסחררות אפילו מגדלי דגי נוי וותיקים, אשר מוכנים להוציא מאות ואף אלפי שקלים על אחד מן הדגים המיוחדים, המעניינים ויוצאי הדופן ביותר שקיימים. זן אחד ויחיד, שבשבילו מקימים אקווריום שלם.

הדיסקוס (Symphosodon) הוא שם כולל לשלושה זני טבע ממשפחת האמנוניים (ציקלידים) אשר חיים במקור בכל אגן האמזונס. זני הטבע נדירים ביותר במסחר ועל פי רוב, הדיסקוסים שתראו בחנויות, מוצאם במזרח הרחוק והם תולדות והכלאות של זני המקור, אשר פותחו במיוחד כדי לקבל צבע וצורה מושלמים (קצת בדומה למשל, לכלבי מחמד).

גידול הדיסקוסים בשבי יכול להיות כיף גדול ואקווריום מלא בדגים החביבים האלו הוא מראה מרשים ומעורר סיפוק יוצא דופן. דגי הדיסקוס חכמים למדיי והם יזהו את המגדל שלהם ויגיבו כלפיו בחיבה. הם עוקבים אחרי המגדל שלהם כשהוא מסתובב בקרבת האקווריום והם ערניים מאד למה שקורה מסביב (הם אפילו צופים בטלוויזיה כשהיא דלוקה).

 

אז מה צריך בשביל לגדל דיסקוסים מוצלחים בבית?

קודם כל צריך מים. ולא סתם מים. בישראל מי הברז קשים יחסית ועשירים בקלציום ובאפר. מים כאלו מקשים על גידולם של הדיסקוסים, שמגיעים מאיזורים של מים רכים וחומציים. המהדרין נוהגים לרכך את מי הברז באמצעות דילול שלהם במי אוסמוזה הפוכה. ניתן לגדל בהצלחה דיסקוסים במים קשים ומטופלים (אנטי כלור וכדומה) אבל הדגים יהיו רגישים יותר והסיכויים שהם יתרבו באקווריום יקטנו בהרבה.

יש המוסיפים תוסף “מים שחורים”. הדיסקוסים חיים בטבע באיזורים בהם המים עכורים מאד בשל סחף ורקבובית שנושרת מן העצים ויערות הגשם בסביבה. הצבע השחור ניתן למים כתוצאה מהטאנינים והחומרים האורגאניים השונים.

ניתן להגיע לצבעים כהים ע”י שימוש בגזעי עץ מסויימים המיועדים לכך. הם גם דקורטיביים וגם צובעים את המים בגוון חום. זה לא חובה, אבל זה בהחלט יוסיף לבטחונם ובריאותם של הדיסקוסים.

טמפרטורת המים גם היא ראויה לדיון מיוחד. הדיסקוסים חיים בסביבה חמה. מאד חמה. טמפרטורת המים המועדפת היא 28 מעלות צ’לזיוס. חשוב לקחת את זה בחשבון אם רוצים לשלב אותם עם דגים אחרים (ועם צמחייה) שרגישים לטמפרטורות מים גבוהות כאלו.

בדומה כמעט בכל דג אחר – גודל האקווריום יהיה משמעותי לאיכות חייהם ובריאותם של הדיסקוסים. הם אוהבים מרחב והם גדלים הרבה (קוטר 15 – 20 סנטימטרים לפרטים בוגרים בשבי ואפילו יותר) והם אוהבים להיות עם דיסקוסים נוספים, כך שצריך לקחת את גודל הלהקה בחשבון. תשאפו לאקווריום ארוך וגבוה, אשר יציג את הדיסקוסים בצורה היפה ביותר שלהם.

פילטרציה חזקה נדרשת. הדיסקוסים חיים במים עכורים אבל הפרמטרים הכימיים של המים חייבים להיות מושלמים. הם רגישים מאד לאמוניום, ניטריט וניטראט – שהם תוצרי לוואי של אקווריומים סגורים. כדאי לצרף לאקווריום פילטר חיצוני גדול (או אפילו שניים בינוניים). את נקודות יציאת המים של הפילטרים כדאי לפצל כמה שיותר כדי כדי לקבל תנועה של מים בכל האקווריום – מבלי לקבל זרם חזק שעלול לפגוע בדגים ולהפריע להם.

בלי קשר לפילטרציה – דיסקוסים צריכים החלפות מים – והרבה. כמה הרבה? יש המחליפים מים אפילו פעמיים בשבוע. בכמות קטנה של כ – 5% בכל פעם, מוציאים מים מהאקווריום ומכניסים מים חדשים, שעברו טיפול באנטי כלור וריכוך אם צריך. פילטרציה עושה עבודה נהדרת בסילוק הרעלנים החזקים יותר – אבל גם תוצרי הלוואי שלה מצטברים ועלולים לפגוע לכם בדגים.

המהדרין מעדיפים לגדל את הדיסקוסים באקווריום שמוקדש אך ורק לזן האצילי הזה. יחד עם זאת, ניתן בהחלט לגוון את האקווריום ולהוסיף לדיסקוסים בני לוויה שונים אשר יגוונו את האקווריום ויוסיפו מעט צבע ועניין.

המומלצים ביותר ככלל הם דגים קטנים ושקטים שלא יתחרו עם הדיסקוסים על מקורות המזון (מדובר באכלנים איטיים יחסית) ולא יפגעו בהם או יציקו להם.
כך למשל, מתאימים מאד דגי הגופי הקטנים והצבעוניים, ממשפחת המשריצים. הם יוסיפו צבע ותנועה, ובתנאי מים מתאימים הם יתרבו בלי הפסקה ויספקו גם מזון חי לדיסקוסים.

עוד בן לוויה מוצלח הוא דג הקרדינל. מגדלים רבים מבלבלים בין טטרה קרדינל לטטרה ניאון, דגים דומים זה לזה. אך בעוד שהקרדינל מאותה סביבת מחיה כמו הדיסקוס ומתמודד היטב עם הטמפרטורות הגבוהות להן הוא זקוק, הניאון טטרה יגווע.

טטרות הם משפחה של דגי להקה קטנים שמוצאם מדרום אמריקה. טטרות נוספות שיתאימו מצויין לדיסקוסים הן: טטרה קיסרית, טטרה אף אדום וטטרה לימון.
דגי קרקעית יכולים להיות גם כן תוספת מצויינת. המדובר בדגים שקטים יחסית ששוכנים בדרך כלל על קרקעית האקווריום ושומרים על ניקיונה כשהם מחסלים כל פירור מזון שנוחת על הרצפה. ניתן להכניס דגי בוטיה ליצן (עם זהירות מסויימת). קורידוראסים מומלצים בחום.

ציקלידים דרום אמריקניים ננסיים ושלווים, כמו אפיסטוגרמה ורמירז הם שותפים מצויינים שיתמודדו בהצלחה עם הטמפרטורות הגבוהות שהדיסקוסים אוהבים כל כך.

שפמנונים דרום אמריקניים שקטים יחסית יכולים להסתדר גם כן עם דיסקוסים – בעיקר ממשפחת המנקים. התייעצו תמיד עם המוכר בחנות ועם הפורומים באינטרנט לפני רכישה. הרבה יותר קל להכניס דג לאקווריום מאשר להוציא אותו משם.

דקורציה באקווריום צריכה להיות מועטה, תוך התחשבות בשטח שחייה נרחב ככל האפשר לטובת הדיסקוסים שלכם. אפשר לגדל צמחיה באקווריום וזה מוסיף המון גם למראה הכללי של האקווריום וגם לתחושת הביטחון של הדגים (במיוחד – עם צמחים שמגיעים עד אל פני המים ומכהים את האקווריום עוד יותר). חפשו צמחים חזקים ועמידים יותר, שצריכים תאורה נמוכה ויסתדרו עם טמפרטורות המים הגבוהות שהדיסקוסים כל כך אוהבים.

תאורה באקווריום איננה מהווה בעיה גדולה במיוחד – לדיסקוסים לא איכפת כל כך אם האקווריום יהיה מואר או חשוך ולהפך, הם אוהבים אור חלש ועדין, שמעודד אותם להפגין טוב יותר את הצבעים שלהם. יחד עם זאת, אם אתם מגדלים צמחים, יש להתייחס לאקווריום כאל אקווריום צמחיה לכל דבר ואז יש להשקיע בנורות מתאימות לצמחים.

נדלקתם על דגי הדיסקוס? יש לכם סיבה טובה! מדובר בדג מדהים ומאתגר שיעורר התפעלות אפילו אצל אנשים שאינם חובבים גדולים של דגי נוי. בגיליון הבא נסיים את המאמר בפיסגת ההישגים: רבייה של דיסקוסים באקווריום הביתי שלכם!

אתם מוזמנים לקפוץ אלינו לחווה ולהתייעץ עמנו לגבי בחירת ציוד מתאים ודגי דיסקוסים מהמגוון האדיר שעומד לרשותכם!