גרא פלווטרה (גרא פלבטרה) – Garra flavatra

זהו דג לא גדול, בצבע שחור עם שלושה פסים צהובים. צורתו מאורכת והוא מנקה מעולה. הגרא פלווטרה אנדמי לאיזור אגם ראקהין במיינמאר. בטבע, הוא יעדיף מים רדודים וצלולים עם זרימה חזקה יחסית של יובלים ונחלים קטנים. הוא קל יחסית לגידול באקווריום ויעדיף, בדומה לאיזור הסביבה הטבעי שלו, אקווריום המעוצב כיובל או נחל זורם, עם חול, חלוקי נחל ומספר סלעים או אבנים. ניתן להוסיף מספר גזעי סחף וצמחייה קשוחה, כמו אנוביה, שתיקשר למסלעה.

חשוב מאד להקפיד על איכות המים: הפלווטרה אוהב מים נקיים ומחומצנים היטב, עם הרבה תנועה ופילטרציה איכותית. הקפידו לבצע החלפת מים סדירה ולאוורר היטב את המים (משאבה שפונה לפני המים ויוצרת גלים, אבן אוויר טובה וכו’). לא מומלץ להכניס את הדג לאקווריום שאיננו יציב מבחינה ביולוגית. זהירות: הוא קופץ! חובה מכסה יציב.

זהו זן שקט שיסתדר באקווריום קיבוצי עם דגים גדולים כמו גורמים, קרפיונאים שונים ובוטיות. פרט בודד עלול להיות אגרסיבי מעט לדגים דומים, לכן מומלץ לגדלו עם עוד 3 או 4 שותפים בני מינו.

גרא פלווטרה יאכל בהתלהבות אצות וינקה את האקווריום היטב, אבל הוא יחגוג על שאריות מזון בשריות וימנע מהן להרקב בחצץ. הוא יקבל בשמחה פינוקים כמו פירות או ירקות טריים.