גאופגוס טפחוס, גאופגוס ראש כתום/אדום -Geophagus parnaibae

גאופגוס טפחוס הוא דג יפייפה ורגוע שנחשב ל”פנינה נדירה” בתחביב: הוא יוסיף צבע אדום ייחודי והדר מלכותי לכל אקווריום. מקורו בריו טפחוס (מיובלי האמזונאס) שבדרום אמריקה ובדומה לגאופגוסים אחרים, הוא מסנן חול בפיו ובזימיו ומחפש מזון.

לגאופגוס ראש אדום (או כתום) בולט, גוף אפור ורצועות דקות בצבע זהב/ירוק לאורך הגוף, עם קשקשים מחזירי אור זרחניים. זהו דג יפה במיוחד, שצריך להתאקלם באקווריום כדי להציג את הצבעים היחודיים שלו. לרוב בחנות הוא ייראה כמו “עוד דג אפור ומשעמם”. המראה עלול להטעות!

באקווריום בינוני עד גדול (150 – 200 ליטר), הטפחוס יסתדר מצויין עם חול דק שאותו הוא יוכל לסנן כדי לחפש שאריות מזון ומגוון גדול של מקומות מסתור וטריטוריות (למשל – גזעי עץ שקועים, סלעי בזלת וטוף או אפילו צמחים חיים). שימו לב, שהוא נוטה לאכול מפעם לפעם צמחייה, לכן יש לבחור צמחים עמידים וחזקים לדקורציה ותמיד עדיף לשתול אותם בתוך כדים.

הם אוהבים מים חמימים, רכים וחומציים מעט, עם פילטרציה איכותית, תאורה חלשה יחסית (אפשר להשתמש בתכסית צמחייה טובה כדי לעמעמם את האור בתוך האקווריום) וחשוב מכל, שותפים באקווריום! גאופגוס טפחוס אוהב את חברת בני מינו ויסתדר נהדר עם ציקלידים שקטים אחרים באקווריום קיבוצי.

הטפחוס אוכל כל ויחפש באופן קבוע מזון בקרקעית האקווריום. יש להציע לו מגוון מזונות, מארטמיה, דרך תולעי דם ועד למזון יבש – שוקע לתחתית.

זהו דג דוגר פה (בשונה ממרבית הציקלידים האמריקאיים ובדומה דווקא לציקלידים אפריקניים). הוא קל מאד לגידול ולרבייה. על מנת לעודד רבייה יש לתת לדגים מזונות עם ריכוז חלבונים גבוה, להעלות בהדרגה את טמפרטורת המים ל 30 מעלות (כדי לדמות אביב/קיץ) ולהוריד בהדרגה את רמת ה pH באמצעות הוספת כבול לפילטר.

נקבת הטפחוס תטיל כ 300 ביצים באיזור שנוקה מראש. הזכר יפרה אותן ובמשך היום, הנקבה תאסוף את הביצים לפיה ותטפל בהן עד שיבקעו. ההורים יחפרו חורים במצע כדי לספק בהם הגנה לדגיגים ויחזירו אותם לפה במשף הלילה. לאחר 2 – 3 שבועות, הדגיגים יחלו לשחות בחופשיות ועדיין יזדקקו להורים לשם הגנה ומסתור. את הדגיגים ניתן להאכיל בארטמיה מובקעת ובמזון מיובש טחון (אנין נון גודל 0 למשל) עד שיגדלו מעט.