ציקליד תכשיט – Hemichromis bimaculatus

התכשיט הוא ציקליד שקנה את עולמו בשל הצבע הבולט שלו. הוא יתאים נהדר לאקווריום עם דגים אגריסיביים בגודל שלו (פיקוקים, ציקלידים אפריקניים שונים) והצבע האדום שלו, הוא תוספת נדירה ואיכותית לאקווריום כזה, שרובו בדרך כלל נע על הגוונים הצהובים והכחולים. בדומה לציקלידים אפריקניים אחרים, גם במקרה של התכשיט, כדאי לבחור אקווריום בנפח גדול ולעצב מסלעה איכותית, עם מגוון מקומות מסתור.

מקורו של התכשיט ממערב אפריקה, בנהרות מגיניאה ועד ליבריה, שם הוא מאכלס בעיקר את גוף המים ואת הקרקעית. הוא אוכל דגיגים, חרקים וחסרי חוליות שונים. צבעו העיקרי – אדום, עם נקודות כחולות ירקרקות המפוזרות על פני כל גופו. בבגרות הוא מגיע לאורך של 13 – 15 ס”מ ותוחלת חייו, כ – 5 שנים. הזכרים צבעוניים יותר מהנקבות וניתן לרכוש בחווה זוג כמעט כל השנה.

זהו דג קל לגידול, שיסתדר היטב במים הישראליים. יש לוודא שבאקווריום יש מספיק טריטוריות (מסלעה, כדים וקונכיות) ונפח מים גדול כדי לאפשר לדגים אחרים לחיות ביחד עם התכשיט. מומלץ לרפד את הקרקעית בחול או בחצץ דק, כדי לאפשר לדגים הללו לסנן את הקרקעית ולחפש מזון. רצוי להשתמש בפילטרציה חזקה ואיכותית כדי להקפיד שהמים נקיים וכמובן – להסתמך על החלפות מים של כ 10% פעם בשבוע. צמחים ח