רב סנפיר (Polypterus senegalus)

רב הסנפיר הסנגלי הוא דג מיוחד, שמוצאו מאיזור הנילוס באפריקה, ביובלים ובביצות שמסביבו, אף על פי שכיום הוא גדל באופן כמעט בלעדי בחוות גידול ברחבי העולם. הוא שייך למשפחת מקריני הסנפיר הפרימיטיבית יחסית ויש לו יכולת יחודית לשרוד מחוץ למים לפרקי זמן קצרים, בזכות שלפוחיות ציפה הדומות במבנה שלהן לריאות וזימים אשר מסייעים לנשימה גופו מאורך, עם סנפירים תחתונים ושורה של סנפירים גרמיים לאורך פלג הגוף העליון.

את רב הסנפיר תוכלו למצוא בחווה בעיקר בשני מופעים: אפור ואלבינו. זהו דג גדול, טורף ושקט יחסית שאפשר לשכן עם דגים דומים לו באופי, באקווריום גדול ומרווח עם מספיק מקום לשחות ולזוז ומקומות להסתתר בהם (אבנים, סלעים וגזעי עץ שקועים). הוא זקוק למספיק מרווח מעל פני המים עם כיסוי אקווריום כבד, מכיוון שיש לו נטיה לזנק אל פני המים כדי לחטוף אוויר ולחזור לקרקעית שבה הוא אוהב לשהות. הוא יחיה בשמחה באקווריום גדול יחסית (200 – 300 ליטר לפחות), עם דגים בעלי אופי דומה לשלו: טורפים רגועים ודגים אגרסיביים למחצה, אך לא קטנים מספיק כדי להכנס לו לפה. הוא עלול להיות אגרסיבי באקווריום קטן מדי ויש לקחת את זה בחשבון כרוכשים אותו, אפילו כשהוא צעיר.

הוא יאכל בשמחה מגוון רחב של מזונות בשריים, כולל שרימפסים ותולעי דם, מזונות קפואים, מיובשים ואפילו דגים חיים. בתנאי מים טובים, עם תזונה מתאימה ופילטרציה איכותית, הדג הזה יכול לחיות עשרות שנים בשבי.