סייפן

הסייפן הוא אחד מדגי האקווריום הקיבוצי הנפוצים והמוצלחים ביותר שיש. לאורך שנים ארוכות הוא היה ונשאר דג פופולארי, קל מאד לגידול, רגוע, צבעוני ויפה. ניתן למצוא מגוון ענק של סייפנים בחווה והם מבקרים אצלנו על בסיס קבוע מיצרנים בארץ ובעולם.

הם יכולים להתקיים היטב באקווריומים קטנים יחסית (40 – 50 ליטר לזוג), עם צמחייה ומרחב מספיק לשחייה. מדובר בדגים שקטים ועדינים שמומלץ מאד לא לשלב עם טורפים או דגים אגרסיביים ונשכנים, שעלולים לפגוע בהם. שימו לב שזכרי הסייפן עלולים להיות מעט טריטוריאליים ולכן עדיף לשכן זכר אחד באקווריום קטן. אלו קפצנים מעולים – הקפידו על כיסוי לאקווריום.

קל מאד להבדיל בין הזוויגים: הזכר מעט קטן מן הנקבה וסנפיר השת שלו (בחלק התחתון של הבטן) הפך לצינורית הולכת זרע, הקרויה “גנופודיום” (או סנפין בעברית). הזכר ירבה את הנקבה באמצעות החדרת זרעונים לגופה ע”י הסנפין וכשהנקבה תהרה, תוכלו לראות זאת דיי בקלות ע”י הופעת נקודה שחורה באיזור הביב שלה.

הסייפנים הם משריצים חיים: הדגיגים בוקעים בגוף האם ומושרצים אל האקווריום כשהם חיים ומחפשים מזון. על מנת להבטיח את שרידותם של הדגיגים, מומלץ להכניס נקבה הרה אל קופסת השרצה. לאחר שהדגיגים גדלים קצת ניתן לשחרר אותם לאקווריום, בלבד שהוא יהיה מעוצב עם מקומות מסתור רבים (צמחייה, סלעים וגזעי עץ יעשו את העבודה).

<